Vuoden Veteraani

Yleistä

  1. Yhden koiran omistajista tulee olla Pohjois-Karjalan seurakoirat PoKS ry:n jäsen kilpailuvuoden alusta lähtien ja suorittanut jäsenmaksunsa jäsenyyden katkeamatta. Jos henkilö on liittynyt yhdistyksen jäseneksi kesken vuoden, otetaan huomioon vain ne tulokset, joiden aikana henkilö on ollut yhdistyksen jäsenenä.
  2. Koiran virallinen kotipaikka on Pohjois-Karjala kilpailuvuoden alusta lähtien.

Palkinnonjako

  1. Palkinnosta kilpaillaan Suomessa järjestettyjen kaikkien rotujen kansainvälisten näyttelyiden, kansallisten näyttelyiden, NORD näyttelyiden sekä ryhmänäyttelyiden tuloksilla. Kaikkien tulosten tulee olla veteraaniluokasta, yli 8-vuotiaat koirat.
  2. Koiran omistaja/omistajat ilmoittaa korkeintaan viiden (5) näyttelyn tulokset kirjallisesti annettuun päivämäärään mennessä Pohjois-Karjalan Seurakoirat ry:n tietoon yhdistyksen pyytämällä tavalla. Kilpailuun voi osallistua ainoastaan PoKS ry:n lomakkeella.
  3. Palkinto on ikuisesti kiertävä.
  4. Palkinto luovutetaan voittajalle PoKS ry:n vuosikokouksessa.
  5. Palkinnon mukana kiertää kansio, johon jokainen palkinnon haltija vuosittain kiinnittää koiransa valokuvan ja seuraavat tiedot: vuosi, koiran nimi ja syntymäaika, kasvattaja sekä omistajan tiedot kotipaikkakuntineen.
  6. Palkinnon haltija sitoutuu säilyttämään kiertopalkintoa huolellisesti ja sitoutuu korvaamaan palkinnolle aiheuttamansa vahingot tai sen katoamisen.
  7. Palkinnon haltija toimittaa palkinnon seuraavan vuoden PoKS ry:n vuosikokoukseen.
  8. Sääntömuutosoikeus on Pohjois-Karjalan Seurakoirat PoKS ry:n hallituksella.

Pisteytys

Lisäpiste (1 p) koiralle joka näyttelystä, jossa saa SA:n

ROP-veteraani R-näyttely: 6 p / KR-näyttely: 8p | KV- tai NORD -näyttely: 10p

VSP-Veteraari R-näyttely: 3 p / KR-näyttely: 5p | KV- tai NORD -näyttely: 7p

BIS-veteraani R-näyttely: 20 p / KR-näyttely: 25p | KV- tai NORD -näyttely: 30p

BIS2-veteraani R-näyttely: 15 p / KR-näyttely: 20p | KV- tai NORD -näyttely: 25p

BIS3-veteraani R-näyttely: 10 p / KR-näyttely: 15 p | KV- tai NORD -näyttely: 20p

BIS4-veteraani R-näyttely: 5 p / KR-näyttely: 10p | KV- tai NORD -näyttely: 15p

Pisteiden mennessä tasan, ratkaisee BIS-sijoitusten lukumäärä. Jos ei ole BIS-tuloksia, seuraavaksi katsotaan voitettujen koirien määrä. Jokaisesta oman rodun voitetusta veteraanista saa 1 pisteen (nämä pisteet saa vain, jos pisteet menevät tasan ja BIS-tuloksia ei ole.)

Hakuaika 16.1.2022 – 31.1.2022.

Postattu: