Vuoden Tokokoira

Osallistumisoikeus

 1. Kilpailu on tarkoitettu kaikille Pohjois-Karjalan Seurakoirat PoKS ry:n jäsenille.
 1. Yhden koiran omistajista tulee olla Pohjois-Karjalan Seurakoirat PoKS ry:n jäsen kilpailuvuoden alusta lähtien ja suorittanut jäsenmaksunsa jäsenyyden katkeamatta. Jos henkilö on liittynyt yhdistyksen jäseneksi kesken vuoden, otetaan huomioon vain ne tulokset, joiden aikana henkilö on ollut yhdistyksen jäsenenä.
 1. Koiran virallinen kotipaikka on Pohjois-Karjala kilpailuvuoden alusta lähtien. Jos henkilö on liittynyt yhdistyksen jäseneksi kesken vuoden, koiran kotipaikan tulee olla siitä lähtien Pohjois-Karjala.
 1. Kilpailun alkamisvuosi ja kiertopalkinnon katkeaminen.

Kiertopalkinnosta kilpaillaan 1. kertaa vuoden 1990 tulosten perusteella. Palkinnon voittaa lopullisesti omakseen koira, joka ensimmäisenä saa siihen kolme kiinnitystä. Tämän jälkeen aloitetaan kilpailu uudesta kiertopalkinnosta. Uudessa kilpailussa nollataan kiertopalkinnon katkaisseen koiran kiinnitysten määrä, mutta lasketaan mukaan muiden kilpailijoiden aiempiin katkenneisiin kiertopalkintoihin saamien kiinnitysten määrät.

 1. Palkinnon jako ja kaiverrukset

Kiertopalkinto jaetaan yhdistyksen vuosikokouksessa. Palkinnon saaja kaiverruttaa kiertopalkintoon vuosiluvun sekä koiran ja ohjaajan nimet ja vastaa palkinnon toimittamisesta seuraavan vuoden vuosikokoukseen. Saadessaan kiinnityksen kiertopalkintoon, jää saajalle pienoispokaali.

 1. Sääntömuutosoikeus on PoKS ry:n hallituksella.
 1. Tulosten ilmoittaminen

Kilpailussa otetaan huomioon enintään viisi koetulosta ko. kilpailuvuodelta. Kilpailijoiden on säilytettävä arvostelulomakkeet, jotka pyydettäessä toimitetaan yhdistyksen käyttöön, mikäli sijoitukset eivät muutoin selviä. Huomioi myös ”Lisäksi”- kohta, josta tulee lisäpisteitä. Vain 1-tulokset huomioidaan.

Pisteytys

alokasluokka:

1-tulos 10 pistettä, lisäksi 10 pistettä ykkössijasta, 5 pistettä kakkossijasta ja 2 pistettä kolmosijasta.

avoin luokka:

1-tulos 15 pistettä, lisäksi 10 pistettä ykkössijasta, 5 pistettä kakkossijasta ja 2 pistettä kolmosijasta.

voittajaluokka:

1-tulos 20 pistettä, lisäksi 10 pistettä ykkössijasta, 5 pistettä kakkossijasta ja 2 pistettä kolmosijasta.

erikoisvoittajaluokka:

1-tulos 25 pistettä, lisäksi 10 pistettä ykkössijasta, 5 pistettä kakkossijasta ja 2 pistettä kolmosijasta.

Lisäksi:

TVA:n / varjo-TVA:n saavuttaminen = 10 p.
Kansainvälisen kisan 1 tulos = 10 p.

Osallistuminen yksilö SM-kisoihin = 10 p.
Piirimestaruus 1. 10 p.
Piirimestaruus 2. 6 p.
Piirimestaruus 3. 3 p.
SM-kisat/Maajoukkuekarsinnat 1. 40
SM-kisat/ Maajoukkuekarsinnat 2. 30
SM-kisat/ Maajoukkuekarsinnat 3. 20
SM-kisat/ Maajoukkuekarsinnat 4. 16
SM-kisat/ Maajoukkuekarsinnat 5. – 10.sija 14
Pohjoismaidenmestaruus 1. 50
Pohjoismaidenmestaruus 2. 40
Pohjoismaidenmestaruus 3. 30
Pohjoismaidenmestaruus 4. – 10.sija 20
Maailmanmestaruus 1. 80
Maailmanmestaruus 2. 70
Maailmanmestaruus 3. 60
Maailmanmestaruus 4. – 10.sija 50

Tasapistetulkinnat

 1. Mikäli kaksi tai useampi koira päätyy tasapisteisiin, on voittaja se koira, jonka koepalkinnot ovat ylemmästä kilpailuluokasta.
 1. Mikäli kilpailijoilla on täsmälleen samat koepalkinnot samoista kilpailuluokista, lasketaan koetulosten kokonaispistemäärien keskiarvo. Voittajaksi selviää koira, jolla ao. keskiarvo on suurin.
 1. Mikäli keskiarvotkin ovat yhtä suuret, lasketaan kokeista saatujen kymppien yhteismäärä. Voittaja on se koira, jolla ao. keskiarvo on suurin.
 1. Mikäli koirat ovat edelleen tasavertaisia, on voittaja se koira, jolla on suurin kokonaispistemäärä parhaassa kilpailussaan korkeimmassa kilpailuluokassa. Jos nämäkin tulokset ovat samat, vertailua ko. kilpailuluokan toiseksi parhaasta pistemäärästä jne.

Hakuaika päättyy 31.1.2022.

ILMOITTAUDU TÄSTÄ

Postattu: