Paremmaksi agilityohjaajaksi -kurssi tulee!
Haluatko kehittyä agilityohjaajana? Haluatko eväitä suunnitelmalliseen etenemiseen agilitypolullasi? Tervetuloa Paremmaksi agilityohjaajaksi -kurssille!
Kurssilla käsitellään yhteisten keskustelutyyppisten luentojen sekä käytännön lajiharjoitusten kautta seuraavia teemoja:
- oman koiran rakentaminen ja ohjausjärjestelmän suunnittelu
- agilityradan rakentaminen
- radanlukutaito ja agilityohjaukset
- treenikauden ja treenien suunnittelu ja hyödykäs kirjaaminen
- ohjaajan mentaaliset taidot: jännitys ja kisaflow
Kurssi järjestetään Poks-hallilla: luennot kokoustilassa ja agilityharjoitukset ulkokentällä. Koiran tulee pystyä suorittamaan pieniä ratoja ja perusohjausten on hyvä olla tuttuja. Rataharjoituksissa ei ole keppejä eikä kontakteja, koska keskitymme muihin teemoihin.
Kurssi kestää 5 kertaa ja sille mahtuu 5 koirakkoa. Kurssin hinta 75 euroa.
Kurssille osallistuvien ohjaajien tulee olla PoKS ry:n jäseniä ja koirien rokotettu Kennelliiton rokotusmääräysten mukaan.
Vetäjinä toimivat aiheista vähintäänkin yli-innostuneet agilitykonkari ja -tietopankki Laura Pitkänen sekä agilitynörtti ja tuoreita näkemyksiä mm. TopTeam-valmennuksista tuova Maiju Asikainen.
Kurssikerrat
16.5. klo 18:00-20:00 luentokerta
23.5. klo 17:30-20:00 luento + agilityharjoitus
30.5. klo 17:30-20:00 luento + agilityharjoitus
15.6. klo 18:00-20:00 luento
20.6. klo 17:30-20:00 luento + kisanomainen harjoitus
Ilmoittautuminen on auki 22.4.-1.5.2022. Lämpimästi tervetuloa!